O turnieju

W dniach 4-6 września 2015 roku, po raz pierwszy w Szczecinie staneli w szranki muzycy  wykonujący tradycyjną muzykę ludową oraz nią zainspirowani.  Filharmonia im. Mieczysława  Karłowicza gościła ponad 100 wykonawców z całej Polski podczas pierwszej edycji  Turnieju Muzyków Prawdziwych.

Turniej jako tradycyjna forma spotkania muzyków nawiązuje do Ogólnopolskich Turniejów Instrumentalistów Ludowych organizowanych w Gryfinie z inicjatywy animatora, cymbalisty Edwarda Mojsaka, którego pasja i praca przyczyniły się do ulokowania regionu zachodniopomorskiego na mapie Polski jako wyrazistego regionu etnomuzycznego. Impulsem do powstania Turnieju był odbywający się w minionym roku w Szczecinie projekt „Będzie cymbalistów wielu”, który zainspirował do prezentowania zmagań wykonawców związanych z kulturą ludową. Celem Turnieju jest promocja polskiej i środkowo-europejskiej muzyki opartej na tradycyjnych źródłach.

Turniej Muzyków Prawdziwych to konfrontacja różnych wykonawców. W Turnieju mogą wziąć udział amatorzy i profesjonaliści, muzycy ludowi oraz wykonawcy interpretujący muzykę tradycyjną, od rekonstrukcji, przez folk, jazz aż po muzykę eksperymentalną.

Turniej rozegrany jest w czterech kategoriach:

I  - soliści instrumentaliści

II  - soliści wokaliści

III  - zespoły instrumentalne (do 3 osób)

IV  - zespoły śpiewacze (do  6 osób)

 

Tytułowi Muzycy Prawdziwi mierzą się prezentując swoje mistrzostwo wykonania „in crudo" oraz indywidualne interpretacje w sposób spontaniczny, przedstawiając prawdziwą, indywidualną wersję wykonawczą. Dzięki Turniejowi głośno zabrzmiały najlepsze wykonania Muzyków Prawdziwych.

Turniej Muzyków Prawdziwych obejmuje:

  • przesłuchania konkursowe. Podczas pierwszej edycji odbyły  się w dniach 4 - 5 września 2015 r. w sali kameralnej szczecińskiej Filharmonii. Wykonawcy  zaprezentowali dwa utwory – jeden przygotowany wcześniej (z podaniem źródła), oraz drugi utwór, będący interpretacją wylosowanego przed występem wątku tematycznego, ściśle związanego z kulturą ludową, odwołującego się do roku kalendarzowego  i obrzędowego,  

  • koncert laureatów 6 września 2015 r. w sali symfonicznej Filharmonii. W każdej z czterech kategorii jury przyznano  nagrody finansowe. 

Laureatów wybrało jury w składzie:

- profesor US dr hab. Bogdan Matławski

- Marcin Pospieszalski

- Maciej Rychły

Uczestnicy Turnieju mogli dodatkową nagrodę publiczności za najlepsze „granie do tańca” podczas towarzyszącej Turniejowi zabawy w ramach cyklu „Szczeciński Dom Tańca”.