W dniach 4-6 września 2015 roku, po raz pierwszy w Szczecinie staneli w szranki muzycy wykonujący tradycyjną muzykę ludową oraz nią zainspirowani. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza gościła ponad 100 wykonawców z całej Polski podczas pierwszej edycji Turnieju Muzyków Prawdziwych.
Turniej jako tradycyjna forma spotkania muzyków nawiązuje do Ogólnopolskich Turniejów Instrumentalistów Ludowych organizowanych w Gryfinie z inicjatywy animatora, cymbalisty Edwarda Mojsaka, którego pasja i praca przyczyniły się do ulokowania regionu zachodniopomorskiego na mapie Polski jako wyrazistego regionu etnomuzycznego. Impulsem do powstania Turnieju był odbywający się w minionym roku w Szczecinie projekt „Będzie cymbalistów wielu”, który zainspirował do prezentowania zmagań wykonawców związanych z kulturą ludową. Celem Turnieju jest promocja polskiej i środkowo-europejskiej muzyki opartej na tradycyjnych źródłach.
Turniej Muzyków Prawdziwych to konfrontacja różnych wykonawców. W Turnieju mogą wziąć udział amatorzy i profesjonaliści, muzycy ludowi oraz wykonawcy interpretujący muzykę tradycyjną, od rekonstrukcji, przez folk, jazz aż po muzykę eksperymentalną.
Turniej rozegrany jest w czterech kategoriach:
I - soliści instrumentaliści
II - soliści wokaliści
III - zespoły instrumentalne (do 3 osób)
IV - zespoły śpiewacze (do 6 osób)
Tytułowi Muzycy Prawdziwi mierzą się prezentując swoje mistrzostwo wykonania „in crudo" oraz indywidualne interpretacje w sposób spontaniczny, przedstawiając prawdziwą, indywidualną wersję wykonawczą. Dzięki Turniejowi głośno zabrzmiały najlepsze wykonania Muzyków Prawdziwych.
Turniej Muzyków Prawdziwych obejmuje:
przesłuchania konkursowe. Podczas pierwszej edycji odbyły się w dniach 4 - 5 września 2015 r. w sali kameralnej szczecińskiej Filharmonii. Wykonawcy zaprezentowali dwa utwory – jeden przygotowany wcześniej (z podaniem źródła), oraz drugi utwór, będący interpretacją wylosowanego przed występem wątku tematycznego, ściśle związanego z kulturą ludową, odwołującego się do roku kalendarzowego i obrzędowego,
koncert laureatów 6 września 2015 r. w sali symfonicznej Filharmonii. W każdej z czterech kategorii jury przyznano nagrody finansowe.
Laureatów wybrało jury w składzie:
- profesor US dr hab. Bogdan Matławski
- Marcin Pospieszalski
- Maciej Rychły
Uczestnicy Turnieju mogli dodatkową nagrodę publiczności za najlepsze „granie do tańca” podczas towarzyszącej Turniejowi zabawy w ramach cyklu „Szczeciński Dom Tańca”.